GFX-S1-25/480-0-R-RR-P-C0
GEFRAN CONTROL MODULAR DE POTENCIA PARA TEMPERATURA GFX-S1-25/480-0-R-RR-P-C0
3 in stock
SKU: F000100 Category: Tags: , ,
Description
GEFLEX GFX-M1 / GFX-S1 / GFX-E1 MODULAR POWER CONTROLLER FOR TEMPERATURE CONTROLLED ZONES
  • Three versions:
       MASTER – independent temperature control and communication unit
       SLAVE – independent temperature control unit
       EXPANSION – for three-phase loads
  • SSR (Solid State Relay) zero crossing
  • Rated voltage: 480Vac rms, 50-50Hz
  • Rated current (AC1): 25A, 40A, 60A, 75A, 90A, 120A
  • Protection: IP20
  • Installation: DIN bar and panel
  • Universal temperature input, accuracy 0.2%
  • Configurable digital input
  • Logic output or “cooling” relay
  • Load current detection with integrated CT
  • Heat/cool PID, selection of cooling fluid, self-tuning, auto-tuning, soft-start
  • 4 generic alarms, LBA and HB alarms
  • 2 configurable relay outputs
  • Field bus for Master:
Std: “Modbus RTU” with Serial RS485 optically
Opt: “PROFIBUS DP”, “CANopen”, “DeviceNet”
RATED CURRENT 25A
RATED VOLTAGE 480 VAC